Jsme obyvatelé Kašperské ulice, která se v současné době potýká s developerským projektem Finep, o kterém si můžete přečíst v posledním Uhříněveském Zpravodaji (UZ). Vzhledem k tomu, že je článek velmi zavádějící, chtěli bychom Vám napsat, jak to celé vlastně je. Možné bydlíte na druhém konci města, v zástavbě, která nemá nikde pole nebo areál, kterého by se ujal developer. Tak se třeba ptáte, proč tady s tím otravuji. Je to proto, že se věc týká nejen obyvatel Kašperské, ale celé Prahy 22.
Proč? Tím, že Finep ohýbá pravidla (problémy s výškovou regulací, vsakováním, s nadzemními „podzemními“ garážemi atp.), snaží se do areálu umístit skoro tisíc lidí. Tihle lidé se budou muset nějak dopravovat, navštěvovat lékaře, poštu, jejich děti budou chodit do škol atd. A to je věc, která ovlivní nás všechny. V opačném případě, kdyby byla dodržována pravidla, by se do areálu nastěhovalo lidí méně. My jako občané se záměr nesnažíme zastavit, protože respektujeme právo majitele pozemku na stavbu, ale zajistit, aby výstavba probíhala podle zákonů a pravidel. A to přesto, že jsme líčeni jako nespokojenci, kteří nevědí, co chtějí, od samého začátku tvrdíme stále to samé. Protože jsme s projektem měli věcné problémy, sepsali jsme v roce 2018 petici, kterou projednávalo ZMČ (Zastupitelstvo městské části) 12. 9. 2018. Toto jednání se ztotožnilo s jednou z našich námitek o „Dopravním zatížení, hluku a emisích“ a uložilo Radě MČ (Městské části) tuto námitku rozpracovat. Rada, konkrétně pan místostarosta Knotek, rozhodnutí ZMČ ignorovala, nikdy se tato věc už nedořešila. Místo toho tehdejší Rada před volbami i po volbách v říjnu 2018 narychlo uzavírala s Finepem spoustu smluv. Jedna věc je ale velmi důležitá. Jednání ZMČ 12. 9. 2018 se zúčastnil i developer, který tím pádem dobře věděl o rozhodnutí ZMČ, tedy o vyjádření výhrad. Nelze tedy mluvit o tom, že by potom následné smlouvy byly uzavírány v dobré víře, i když se s tím Finep stále ohání. A navíc, protože tyto smlouvy byly uzavírány narychlo, nebyl dodržen §36 a § 89 Zákona 131/2000 o hl. m. Praze. Nové vedení po volbách si toho bylo vědomo a snažilo se věci napravit. Proto podalo žalobu na neplatnost smluv. K této žalobě došlo proto, že MČ namítala nezákonné uzavření smluv. Ne z toho důvodu, jak se snaží tvrdit developer, že by žádala o jejich zneplatnění. To je velký rozdíl. Navíc se nejedná o to, jak tvrdí článek v UZ, že MČ podávala žalobu sama na sebe. O nesmysl by se jednalo v soukromé sféře. V oblasti veřejné správy má naopak tento postup logiku. Soud neuznal naléhavý právní zájem, ale platnost samotnou vůbec neřešil. Tedy bychom čekali, že vedení MČ bude mít zájem na tom, aby se věc vyjasnila, protože v opačném případě může MČ jejich plněním porušovat zákon. A že se tedy odvolá. Místo toho vedení MČ sklonilo hlavu po výhrůžkách Finepu, že bude MČ žalována o náhradu škody, a odvolání nepodalo. Pokud ale developer od 12.9.2018 věděl, že projekt má problém, neměl uzavírat žádné smlouvy a neměl ani podnikat žádné kroky, které by mu způsobily významné výdaje. Jestli to udělal, bylo to jeho riziko a případná žaloba na náhradu škody by neměla šanci na úspěch. Vedení MČ tedy sklonilo hlavu zbaběle a úplně zbytečně a rozhodně tento postup nebyl v zájmu nejen obyvatel Kašperské, ale celé Prahy 22. Od starosty obce očekáváme určitou morální i osobnostní integritu a jeho funkce nestojí jen na „vítání nových občánků a úsměvech v UZ“. Teď ještě několik poznámek k chybám, které se v článku objevují:
Přestože článek psala MČ, vypadá to spíš, jako by to byla prezentace Finepu. Přiložené obrázky v UZ jsou zalité sluncem, ukazují areál z přívětivých úhlů, ale neukazují třeba vztah ke stávající zástavbě. Některé jsou navíc zastaralé a neodpovídají poslednímu stavu záměru. V přiložených fotografiích Vám chci ukázat něco jiného. Na prvním obrázku, který je z prezentace Finepu, slunce svítí ze severu, což jaksi uznáte, že je nesmysl. Tedy není tolik vidět, že stávající domy v zimě téměř slunce neuvidí.
- Druhý, který je přímo ze žádosti o Územní rozhodnutí, je patrné, jak je to s „výškovou regulací“ a návazností na stávající zástavbu. Šipky ukazují návoz 0,8 m hlíny, kterým se účelově mění nadzemní garáže na podzemní, aby se nemusely započítat do podlahové plochy a tím více se toho mohlo prodat. Nenechte se zmást tmavou siluetou domu vpravo. Nejedná se o dům nejblíže uliční čáře, ani nepatří mezi nejnižší v Kašperské. Některé domy v ulici jsou jen 6 metrů vysoké.
- Třetí obrázek je přímo z webu Finepu, kde nám developer bezděky prozradil, jaký bude poměr domů ke stávající zástavbě. Ten dům označený šipkou není při tom zdaleka nejnižší v ulici.
Plocha není brownfieldem, jak tvrdí UZ, tedy nevyužívaným územím, ale funkčním areálem. V článku jsme jako obyvatelé Kašperské líčeni, jako, že nám to nebylo dost, když developer hledal lepší řešení, a že jsme kritizovali, když se stavba rozrostla do pěti pater. My jsme se o areálu dozvěděli až v současné verzi s osmipatrovými domy proti jednopatrovým přízemním s výškou do 6 metrů a okny do ulice. A nikdy jsme neměnili naše požadavky. Článek tvrdí, že po sepsání petice byly problémy vyřešeny. Nebyly (viz výše). Pouze je tehdejší Rada protizákonně ignorovala. Hlavní problém není Smlouva o smlouvách budoucích, jak tvrdí UZ, ale Smlouva o právu provést stavbu ze dne 1. 10. 2018 č. SO_135_2018, která Finep opravňuje k faktickému bezplatnému užívání pozemků MČ Praha 22. Jako naprosto směšně pak v článku působí argument, že co povolilo druhé patro radnice (Stavební úřad), první patro (starosta Zelenka) rozporovalo. Pokud článek nepsal developer, tak by vedení MČ mělo vědět, že Stavební úřad je nezávislá instituce. Článek tvrdí, že Magistrát odmítl návrhy na zneplatnění smluv, což je úplný nesmysl. Magistrát pouze řešil odklad Územního řízení ve vztahu ke sporu o smlouvy. Nic jiného. Jako tečka v článku je útok na bývalé vedení, že hrozilo obstrukcemi stavby a ke sporu o finanční náhrady.
Bývalé vedení se snažilo pouze zajistit, aby vše bylo podle zákona, o což tedy současnému vedení zřejmě nejde. Developer NEJEDNAL v dobré víře a ani nemohl, když věděl od 12.9.2018, že ZMČ má s projektem problém. Ve svém sloupku se pak pan starosta rozohňuje nad tím, že nevěděl o tom, že Finep nabízel snížení domů o jedno patro. Tak musím panu starostovi napsat, že Finep při jednání se sousedy nikdy nenabídl snížení osmipatrových domů o jedno patro, nikdy neudělal žádný ústupek, aby nemanipuloval s pojmem podzemní garáže, které jsou ve skutečnosti nad úrovní stávající Kašperské, a tím pádem nikdy neudělal nic, co by omezilo množství plochy, kterou chce prodávat novým obyvatelům. Tedy nikdy nedošlo k žádnému ústupku, který by snížil obrovský tlak na infrastrukturu Prahy 22.
Takže milé děti, to je konec pohádky o tom, jak to s námi minulý místostarosta Knotek, který chtěl dobře prodat svoje pozemky, současný starosta pan Kaněra, který chce být znovu zvolen, ale nehájí zájmy obyvatel, a roztomilý pan Dykast z Finepu, který chce dostat svoje mamutí bonusy za protlačení maximální podlahové plochy, myslí vlastně dobře.
Proti postupu vedení MČ podáváme petici. Prosím podpořte nás.
Děkuji Vám za pozornost. Petr Kopecký 13. 2. 2022
článek rovněž najdete na Facebooku
https://www.facebook.com/groups/1669938796580667/permalink/3159816774259521/
Petici můžete podepsat – stavte se prosím v restauraci u Velké Prahy, v Just Coffee, u Honzy Růžičky na kafe, ve Fit ženy Uhříněves, či v Tabáku u Kaple.
Petiční výbor:
Ing. Jitka Kroupová, Kašperská 669/7, 104 00 Praha 22
Ing. Petr Kopecký, Kašperská 943/23, 104 00 Praha 22
Jiří Marek, Kozákovská 427/7, 104 00 Praha 22
Aleš Lauer, Husovo náměstí 24/423, 104 00 Praha 10



Ještě stručné doplnění k mému příspěvku o mamutí výstavbě v Kašperské s dopadem na celou Prahu 22 a související peticí. Petice je uložena zde:
V složce Přílohy (pokud byste se tím měl někdo náladu přehrabovat) jsou všechny dokumenty, které dokazují naše tvrzení v předchozím příspěvku i v petici samotné. Seznam příloh je na poslední straně petice. Ještě jednou děkujme za podporu. Děláte to nejen pro nás, ale i sami pro sebe. Jde o to, aby se v Uhříněvsi dalo slušně žít. Mimochodem: Podle Metropolitního plánu by v této oblasti měly být stavěny pouze dvoupatrové domy. Současný projekt počítá s osmi patry.

Kašperská je vyznačena červeně
